Pigmenty - Dom z natury

Materiały budowlane z wyłącznie naturalnych surowców
Dom z natury
Przejdź do treści

Menu główne:

Pigmenty

Produkty > Pigmenty
Przydatne linki
Opis produktu

Pigmenty są kryjącymi substancjami barwiącymi, zabarwiającymi sobą pokrywaną powierzchnię. W naszej ofercie znajdują sie pigmenty pochodzenia ziemnego, mineralnego i spinele. Pigmenty służą do zabarwiania farb, tynków, olei oraz lazur. Wszystkie są odporne na światło i harmonijne względem siebie. Nietrujące, nadają się do barwienia zabawek według normy EN 71, część 3.

Do stosowania na zewnątrz nie nadają się następujące pigmenty: błękit i fiolet ultramarynowy litopon, brąz kaselski, czerń z winorośli!

Ochra żółta

Naturalny pigment powstały w procesie wietrzenia skał i minerałów zawierających żelazo. Substancją barwiącą jest wodorotlenek żelaza. Jest odporny na światło i czynniki atmosferyczne. Krajem pochodzenia jest Francja, ale ugier można znaleźć na całym świecie.

Ochra czerwona, ochra palona

Naturalny pigment mineralny, sztucznie palony. Powstaje również w procesie wypalana cegieł glinianych. Substancjami barwiącymi są tlenki żelaza. Wydobywany w kopalniach odkrywkowych.

Siena naturalna

Naturalny pigment mineralny, barwy żółtej, zabarwiony przez wodorotlenek żelaza. Występuje w Toskanii, na Korsyce, Sardynii, częściowo w Niemczech w Bawarii, Palatynacie i w górach Harz. Odporny na światło i czynniki atmosferyczne. Typowy pigment laserunkowy. Wydobywany w kopalniach odkrywkowych.

Siena palona

Naturalny pigment mineralny, sztucznie palony. W procesie wypalania usuwa się chemicznie związaną wodę. Siena palona zawiera dodatkowo, w przeciwieństwie do ochr, domieszkę krzemianów. Wyśmienity pigment laserunkowy. Wydobywany w kopalniach odkrywkowych.

Umbra zielonkawa ciemna

Połączenie zielonych pigmentów mineralnych i talku. Lekko ciemniejący w oleju. Odporny na światło i czynniki atmosferyczne, nietrujący, można mieszać ze wszystkimi pigmentami i środkami wiążącymi.

Umbra palona, brązowawa, czerwonawa, zielonkawa jasna

Naturalny pigment mineralny. Substancjami barwiącymi są wodorotlenki żelaza i manganu oraz glinokrzemiany. Dzięki zawartości manganu przyśpiesza schnięcie farb olejnych. Umbry są dostępne w różnych odcieniach w zależności od zawartości tlenku żelaza lub krzemianu.

Brąz kaselski

Pigment roślinny, węgiel brunatny zawierający mangan, niezupełnie wytrzymały na światło, nieodporny na kwasy i zasady, tzn. nie nadaje się do użytku zewnętrznego. Przez zmieszanie z 3 - 5% sody uzyskuje się tzw. bejcę orzecha laskowego. Trudno rozpuszczalny w wodzie i dlatego ugniatany z tzw. zwilżaczami (np. spirytusem), a następnie rozcieńczany z wodą.

Czerń z winorośli

Pigment roślinny otrzymywany ze zwęglonej tkanki roślinnej winorośli, chemicznie prawie czysty węgiel. Odporny na światło, do użytku we wszystkich technikach, można go mieszać ze wszystkimi pigmentami i środkami wiążącymi. Połączony z olejem opóźnia proces schnięcia, jak prawie wszystkie czarne pigmenty. Nie nadaje się do użytku zewnętrznego.

Błękit ultramarynowy

Pigment mineralny sztuczny, uzyskiwany w procesie podgrzewania sody, gliny i siarki. Nietrujący (częściowo dopuszczony jako barwnik spożywczy), można go mieszać ze wszystkimi pigmentami mineralnymi, naturalnymi, za wyjątkiem związków miedzi i ołowiu. Ultramaryna jest odporna na wapń, światło i czynniki atmosferyczne, lecz nieodporna na kwasy. Ze względu na lekko kwasowy charakter dzisiejszej atmosfery ma ograniczone zastosowanie na zewnątrz (mogą powstać czarne przebarwienia lub może wyblaknąć). Wyśmienity pigment laserunkowy.

Fiolet ultramarynowy

Pigment mineralny sztuczny, połączenie czerwonej ultramaryny z niebieską. Przy produkcji ma trochę inną temperaturę wypalania. Powstaje przez podgrzanie sody, gliny i siarki. Można go mieszać ze wszystkimi pigmentami mineralnymi, naturalnymi, za wyjątkiem związków miedzi i ołowiu. Nie nadaje się do użytku zewnętrznego.

Spinele

Spinele są rzadkimi minerałami pochodzenia wulkanicznego. Pod względem chemicznym są to gliniany magnezowe (MgAl204). Większość spineli jest bezbarwna. Poprzez nawarstwienie się różnego rodzaju jonów w procesie wulkanicznym powstają częściowo barwne spinele. Barwne spinele są traktowane jako kamienie szlachetne. Kamień żółty, przechodzący z pomarańczowego w czerwony nazywa się Rubicell, natomiast kruczoczarny kamień pochodzący z Cejlonu nosi nazwę Pleonast. Słynny czerwony kamień w angielskiej koronie to nie rubin, a spinel. W zależności od śladowych elementów, jakie się osadziły, rozróżnia się spinele glinowe, żelazowe (III), chromowe, wanadowe i tytanowe. Pigmenty spineli można mieszać ze wszystkimi środkami wiążącymi. Są wysoce odporne na światło, warunki atmosferyczne i chemikalia. Pod względem toksykologicznym są nieszkodliwe, dlatego też dopuszczono je do barwienia sztućców plastikowych i zabawek. Również w procesie spalania śmieci nie wytwarzają substancji szkodliwych, ponieważ temperatura ich spalania wynosi tylko ok. 1000°C, a pigmenty znoszą temperaturę 1400-1600°C.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego